Nowe Spojrzenie 2012 – festiwal nadziei (relacja)
25 czerwca, 2012“Najważniejsza jest intencja. Najbardziej zależy nam, by coś powiedzieć, przekazać ludziom. Chcemy podzielić się swoim doświadczeniem, ostrzec przed czymś i dać trochę nadziei”– tak koncert Luxtorpedy – gwiazdy Festiwalu Nowe Spojrzenie – podsumował Litza, czyli Robert Friedrich – lider zespołu. Pierwsza edycja Festiwalu dobiegła końca. W Bydgoszczy 23 czerwca bawili się fani reggae, rocka i metalu z całej Polski. Na Festiwalu zagościła kilkutysięczna publiczność.Patronem pierwszej edycji Festiwalu Nowe Spojrzenie 2012 jest chrzescijanskiegranie.pl
Po południowej Mszy świętej odbył się Konkurs Młodych Zespołów, na którym zagrały trzy składy wcześniej wybrane przez Internautów i Organizatorów. Pierwsze miejsce zajęli Roots Rockets – grupa z Andrychowa, która wprowadziła publiczność w wesoły nastrój poprzez rytmy reggae. Inny klimat stworzyła formacja progresywno-metalowa Whiterose z Lublina, która zajęła drugą pozycję. Natomiast na ostatnim stopniu podium stanęła bydgoska kapela Vinge. Po nich w świetle reflektorów festiwalowej sceny pojawiła się pierwsza gwiazda Festiwalu Nowe Spojrzenie: hip-hopowa grupa Full Power Spirit. Następnie swój koncert zagrał zespół Arka Noego. Do wesołej muzyki tańczyły całe rodziny, śpiewając teksty dobrze znanych piosenek. Niesamowita energia i atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom tego muzycznego wydarzenia. Kolejną gwiazdą, która bawiła publiczność na Festiwalu Nowe Spojrzenie, było Maleo Reggae Rockers. Coraz liczniej gromadząca się publiczność bawiła się, klaszcząc i śpiewając w rytmach reggae. Była to kojąca chwila relaksu i refleksji przed mocnym brzmieniem ostatniego zespołu występującego na Festiwalu Nowe Spojrzenie – Luxtorpedą. To był zdecydowanie najbardziej wyczekiwany występ tego wieczoru. Artyści stanęli na wysokości zadania.
Poza koncertami na Festiwalu odbyły się również spotkania z gośćmi specjalnymi. Pierwszym z nich był Tomasz Izajasz, który zaprezentował wystawę Czterej Pancerni i pies nad Kanałem Bydgoskim. Uczestnicy wysłuchali ciekawostek dotyczących kręcenia serialu, np. o zalaniu jednego z bydgoskich rynków na potrzeby realizacji filmu. Drugi gość – ojciec Leon Knabit – zdradził sekret mnicha: czy wiara się opłaca? Benedyktyn mówił o wartościach chrześcijańskich, grzechu i wszystkim tym, co umyka w codziennym życiu. Historię o ucieczce z Auschwitz samochodem komendanta przedstawił Kazimierz Piechowski, który podczas II wojny światowej zbiegł z obozu zagłady. Mówił o warunkach w Auschwitz i o trudnościach, z jakimi zmagali się więźniowie. Jako ostatnia przeprowadziła spotkanie Katarzyna Gulczyńska – założycielka fundacji „Pokonaj raka”. Na konferencji Za każdą chemię jeden szczyt opowiadała o tym, co zainspirowało ją do założenia fundacji, podróżach oraz zdobywaniu szczytów Korony Ziemi.
Koncertom i spotkaniom w sali konferencyjnej towarzyszyło wiele innych atrakcji. Początkujący perkusiści skorzystali z warsztatów przeprowadzonych przez firmę DrumCenter. Uczestnicy zainteresowani sztuką uliczną wzięli udział w warsztatach graffiti, które przeprowadziło GDB. Najmłodsi znaleźli doskonałe miejsce do energicznych zabaw i tańców w strefie dziecka, gdzie bawili się na ogromnej dmuchanej zjeżdżalni i zdobywali mini ściankę wspinaczkową. Głodni wrażeń i widoków zapierających dech w piersiach weszli na kopułę bydgoskiej Bazyliki, z której mieli niepowtarzalną szansę obejrzeć panoramę miasta. Zorganizowanie wejścia na kopułę to był strzał w dziesiątkę! Jeszcze nigdy nie widziałem Bydgoszczy z takiej perspektywy – cieszy się jeden z uczestników Festiwalu.
[youtube]xMcdND34lRE[/youtube]
[youtube]http://youtu.be/-GgDdCGDato[/youtube]