Dziedziniec dialogu – “Wiara a nauka” już w piątek 11 października.
10 października, 2013W ramach „Dziedzińca Dialogu” w dniach 11-12 października odbędzie się kilka ciekawych debat.
Debata “WIARA A NAUKA” z udziałem kard. Gianfranco Ravasiego z Papieskiej Rady ds. Kultury. Debata odbędzie się 11 października (piątek) o godz. 12.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
Stosunek wiary do nauki określić można za pomocą sinusoidy, przebiegającej od bliskiej przyjaźni do nieraz bardzo silnych tarć i konfliktów. Czy napięcie pomiędzy „fizyką” a „metafizyką” jest stałym składnikiem doczesnej kondycji człowieka? Czy wiara i nauka zupełnie zakopały już dawny topór wojenny? Co doświadczenie badawcze nauk ścisłych mówi ludziom wierzącym? Czy może ono być pewną formą objawienia się Absolutu agnostykom? Co nauki ścisłe i przyrodnicze dają ludziom niewierzącym – utwierdzają ich we własnych wyborach, czy jednak skłaniają do duchowych poszukiwań? Na te i inne pytania odpowiedzi szukać będą paneliści podczas debaty.
Panelistami będą: prof. Michał Heller, prof. Krzysztof A. Meisner, prof. Łukasz Turski, prof. Piotr Węgleński. Debatę poprowadzi prof. Piotr Gutowski. Wstęp wolny.
Zaś po południu w Teatrze Polskim o wierze i kulturze rozmawiać mają Anna Karoń-Ostrowska, Jacek Dukaj, Andrzej Mencwel i Andrzej Seweryn, a prowadzić spotkanie będzie publicysta i pisarz Jerzy Sosnowski. W obu debatach – przed o popołudniowej gościem będzie też przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.
Tego samego dnia Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym w godzinach 11.00, 15.00 i 18.00 a o 18.30 w kościele św. Anny sprawowana będzie Msza św. o godz. 18.30. Od 18 do 20.00 trwać będą debaty w kontenerze na Placu Zbawiciela, a o 20.00 rozpocznie się koncert na skwerze im. ks. Twardowskiego.
Kolejna debata, “Wiara a społeczeństwo” będzie miała miejsce 12 października w południe w Galerii Porczyńskich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uczestniczyć w niej będą kard. Gianfranco Ravasi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian, przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar oraz Irena Lipowicz. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.
Również tego dnia Wspólnoty Jerozolimskie organizują od godz. 10 do 20 wspólną Eucharystię, liturgię godzin, adorację i śpiew. Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi też medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym w godzinach 11.00, 15.00 i 18.00. O godz. 14 rozpocznie się dzień otwarty w seminarium duchownym na Krakowskim Przedmieściu a o godz. 18 nabożeństwo Słowa w kościele św. Trójcy.
Między godz. 14 a 19 będzie można oglądać występy Teatru Pantomimy “Moralitet współczesny” na skwerze przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu oraz przed kościołem seminaryjnym. Od 18 do 20.00 trwać będą debaty w kontenerze na Placu Zbawiciela, a o 20.00 – koncert na skwerze im. ks. Twardowskiego.
Organizatorami „Dziedzińca Dialogu” są Archidiecezja Warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II.