Film Pan Tadeusz z 1928 roku – premiera w Dobrym Miejscu!
22 października, 2013Pokaz filmu “Pan Tadeusz” z 1928roku odbędzie się 11 listopada (poniedziałek) o godz. 18:00 w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce przy ulicy Dewajtis 3 w Warszawie. Będzie to wydarzenie historyczne – film zostanie pokazany 85 lat po premierze! Muzykę do “Pana Tadeusza” na żywo – zagra na klawiszach kompozytor Marcin Pukaluk. Bilety w cenie 10 zł będą do nabycia od 27.10 oraz od godz.17 w dniu seansu w Sklepie “Chrześcijańskie Granie” .
Pan Tadeusz to największa polska produkcja filmowa okresu międzywojennego, zrealizowana na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem.Uroczysta warszawska premiera filmu, która odbyła się 9 listopada 1928 r. z udziałem dostojników państwowych (prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego) oraz wielu dyplomatów, zapoczątkowała obchody dziesięciolecia niepodległości Polski.
Bilety możecie kupić na chrzescijanskiegranie.pl.
czas trwania: 2 godz.
Reżyseria Ryszard Ordyński
Scenariusz Ferdynand Goetel, Andrzej Strug
Marcin Pukaluk – muzykolog, kompozytor, performer i producent muzyczny. Fascynacja filmem niemym sprawiła, że w ramach stworzonych przez siebie projektów „Ekran w Mroku” oraz „Ekran i Rewolucja” wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego. Tworzy muzykę różnorodną, zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. To obraz, jego odcień, sposób kadrowania postaci oraz cała konwencja estetyczna filmu determinują charakter jego muzyki.
Nagrał dwie solowe płyty. Zagrał ponad 100 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski, m.in.: Muza (Poznań), Kino Pod Baranami (Kraków), Cytryna(Łódź), Kinoteka (Warszawa), Dolnośląskie Centrum Filmowe (Wrocław), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń). Występował w ramach takich imprez filmowych, jak American Film Festival, Sputnik nad Polską, Plus Camerimage, Mute Nights Festival (Odessa) czy Festiwal Filmów Polskich “Wisła” w Moskwie.
Skomponował muzykę do 10 klasyków filmu niemego:
Metropolis, reż. Fritz Lang, 1927
Gabinet Doktora Caligari, reż. Robert Wiene, 1920
Nosferatu – symfonia grozy, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 1922
Aelita, reż. Jakow Protazanow, 1924
Ziemia, reż. Aleksander Dowżenko, 1930
Strajk, reż. Siergiej Eisenstein, 1925
Generał, reż. Buster Keaton, 1926
Mocny Człowiek, reż. Henryk Szaro, 1929
Shkurnyk, reż. Nikolai Shpikovsky, 1929
Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński, 1928