Debiuty i co dalej?
18 kwietnia, 2015
Mijający tydzień obfitował w liczne wydarzenia promujące muzykę chrześcijańską w Warszawie. Chrześcijańskie Granie współorganizowało i wspierało medialnie te najciekawsze. Wśród nich był m.in. koncert Debiuty 2015, Przegląd Chrześcijańskie Granie, koncert 2 Tm2,3, Uwielbienie Warszawy. Wczoraj również pojawiliśmy się na Targach Wydawców Katolickich, gdzie w ramach panelu o muzyce chrześcijańskiej próbowaliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi odpowiedzieć na pytanie: debiuty i co dalej?
Przez około godzinę w namiocie Muza Dei zostały zaprezentowane wydarzenia, które ostatnio miały miejsce w Stolicy. Łączył temat: Debiuty i co dalej? Wśród prelegentów znalazła się Ada Godurowska z Uwielbienia Warszawy. Dla niej Uwielbienie, które odbyło się 16 kwietnia połączyło muzyków z warszawskich wspólnot zarówno amatorsko zajmujących się muzyką chrześcijańską, ale również tych zawodowych. Katarzyna Goszcz – jurorka Debiutów 2015 zaznaczyła, że koncert stał się pomostem pomiędzy tymi, którzy zaczynają i chcącymi być bardziej profesjonalnymi. Wyzwaniem dla debiutantów jest dobra jakość i produkcja muzyczna – zaznaczyła dziennikarka Radia Warszawa. Wśród prelegentów znalazł się sponsor Debiutów – Kamil Zbozień z RTCK.PL. Kamil zauważył, że muzycy grający potrzebują kompleksowej opieki ze strony wydawnictw – a konkretnie miałaby objąć wydanie płyty, menagment i impresariat koncertowy. Szef nowej wytwórni chciałby, żeby na rynku muzyki chrześcijańskiej istniało przynajmniej kilka profesjonalnych konkurujących ze sobą wydawnictw.
O trudzie i pierwszych krokach mówił tekściarz i wokalista zespołu Dobre Ludzie. Dwa tygodnie temu w sklepach pojawił się krążek grupy pt. Łagodne Przejście. Szymon Babuchowski mówił o trudzie poszukiwania wytwórni, która byłaby zainteresowana wydaniem ich płyty. Wśród gości panelu pojawiła się Ewa Sztreker z inicjatywy Sandanalia – pierwszych juwenaliów chrześcijańskich w Warszawie, które odbędą się już w maju. Ewa podkreśliła, że potrzeba jedności wśród katolików. Trudno jest też coś zrobić, jeśli się nie znamy – zaznaczała Sztreker.
Na pytanie postawione w panelu “Debiuty i co dalej?” nie udało się znaleźć jednej odpowiedzi. Z pewnością na drodze po zrobieniu pierwszego kroku na scenie muzyki chrześcijańskiej potrzeba wielu czynników, które mogą przyczynić się do sukcesu. Wśród nich są z pewnością wymienione przez gości panelu: jakość, wsparcie wytwórni i przede wszystkim profesjonalizm zarówno ze strony wydawcy jak i muzyków.
Więcej zdjęć z panelu można zobaczyć Fb>>>
Foto: Mateusz Stolarski
Tekst: Michał Guzek