Triduum Paschalne 2020 z ojcami Dominikanami!
6 kwietnia, 2020
Pięć krótkich filmów na dominikanie.pl pod hasłem „Triduum Paschalne” to seria, która ma pomóc w lepszym przeżyciu tego czasu. Ideą przewodnią była chęć ukazania wielkości poziomów, na których możemy przechodzić przez te najważniejsze dni w roku.
SZUKASZ DOBREJ MUZYKI – WEJDŹ NA WWW.CHRZESCIJANSKIEGRANIE.PL
Treścią wideo jest rozmowa ojców z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: Łukasza Miśko OP, prezesa fundacji i duszpasterza oraz Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskich uczelniach Anselmianum i Angelicum.
– „Nie jest to ani seria naukowa, ani też jedynie pobożna interpretacja obrzędów Wielkiego Tygodnia” – mówi o. Dominik Jurczak. – „To raczej próba zwrócenia uwagi na kilka wybranych szczegółów, jakie mogą okazać się pomocne w odnalezieniu i uchwyceniu logiki celebracji Triduum Sacrum” – wyjaśnia.
Materiały będą publikowane w serwisie dominikanie.pl w Wielkim Tygodniu: zapowiedź pojawi się w wigilię Niedzieli Palmowej, a kolejne odcinki będą miały premierę w Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środę i Czwartek o godzinie 17. W każdym odcinku o. Jurczak – w scenerii opustoszałego na czas epidemii lektorium duszpasterstwa Beczka – będzie dzielił się swoją wiedzą liturgisty i historyka ksiąg liturgicznych, a o. Miśko będzie podsuwał intrygujące pytania i doradzał, jak owocnie przeżywać czas świętego Triduum.
– „Chcemy Wam opowiedzieć jak i dlaczego Kościół celebruje święta paschalne. To święta Waszej odnowy, odrodzenia, nawet jeśli nie uda Wam się uczestniczyć w liturgii tak, jak co roku” – zaprasza o. Łukasz Miśko.
Wielkoponiedziałkowy odcinek pod hasłem „Oto wszystko czynię nowe”, zaczerpniętym z księgi Apokalipsy św. Jana, będzie koncentrował się na poświęceniu nowych olejów w czasie Mszy Krzyżma, opróżnieniu tabernakulów i samej Mszy Wieczerzy Pańskiej (In coena Domini), która „wchodzi w tonację Wielkiego Piątku” i wpisana jest w tajemnicę Krzyża, będącej piątkowym tematem przewodnim.
We wtorek usłyszymy m.in. o zwyczajach pasyjnych związanych z Wielkim Postem i Wielkim Tygodniem. Nie zabraknie także wątku odprawiania Ciemnych Jutrzni (Tenebrae), drogi krzyżowej oraz o popołudniowej Liturgii ku czci Męki Pańskiej (In Passione Domini), która w opisie Męki Pańskiej według św. Jana ukazuje królowanie Chrystusa z krzyża. Natomiast odcinek środowy wypełni rozmowa o tajemnicach Wielkiej Soboty i Wielkiej Nocy, czyli celebracji Wigilii Paschalnej (Vigilia paschalis in nocte sancta).
Swoistym posłowiem cyklu będzie ostatni odcinek, w którym dominikanie rozmawiać będą o Triduum w czasach pandemii, podsuwając praktyczne wskazówki dla widzów, którzy w tym roku będą pozbawieni fizycznej obecności w kościele. Temat ten ojcowie podejmują także szerzej na łamach serwisu Liturgia.pl, prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
– „To będzie pewnie trudna Pascha. Bardzo jej potrzeba światu – zawsze trzeba, ale teraz może jeszcze bardziej namacalnie: lekarstwo Wielkiej Nocy” – konkluduje o. Miśko.
SZUKASZ DOBREJ MUZYKI – WEJDŹ NA WWW.CHRZESCIJANSKIEGRANIE.PL
O. Łukasz Miśko – wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w roku 2000, pracował w Jarosławiu, a następnie jako duszpasterz akademicki w Stanach Zjednoczonych: Nowym Jorku, Anchorage, Seattle i Salt Lake City. Koncentrował się na formacji liturgicznej wiernych, wykorzystując w swojej pracy muzykę liturgiczną praktykowaną w polskich środowiskach dominikańskich. Rozmiłowany w pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii. Od połowy 2019 roku mieszka w Krakowie i jest prezesem Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
O. Dominik Jurczak – w 2017 r. obronił doktorat z nauk liturgicznych w Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. Jest wykładowcą w Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” i na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie, członkiem Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego, Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej oraz promotorem liturgii Polskiej Prowincji Dominikanów. Pasjonuje się historią ksiąg liturgicznych, eklezjologią, krytyką i hermeneutyką tekstów liturgicznych. W latach 2016-2019 był prezesem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, obecnie jest jego stałym współpracownikiem.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.