Polecamy: NAZAJUTRZ W MARKOWEJ – książka jakiej jeszcze nie było na rynku!
4 listopada, 2024W marcu 1944 roku, w niewielkiej podkarpackiej wsi Markowa, rozegrała się jedna z najtragiczniejszych historii II wojny światowej. Rodzina Ulmów – Józef, Wiktoria i ich siedmioro dzieci – zapłaciła najwyższą cenę za ukrywanie Żydów przed niemieckimi nazistami. Książka “Nazajutrz w Markowej” opowiada nie tylko o ich heroizmie, ale także o trudnych wyborach mieszkańców tej wsi, którzy stawali w obliczu śmiertelnych konsekwencji za pomoc prześladowanym.
Zobacz: Wystartował zegar modlitwy | Chrześcijańskie Granie
Autor książki, Ks. Paweł Tołpa, podkreśla, że“ludzkie życie na ziemi kończy się, jednak pamięć i wdzięczność pozostają”. Publikacja jest próbą ocalenia od zapomnienia bohaterstwa mieszkańców Markowej i ich ofiarności wobec Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Wspomnienia ostatnich świadków tamtej epoki tworzą nie tylko historyczny zapis wydarzeń, ale również przypominają o uniwersalnych wartościach, takich jak miłość bliźniego i odwaga.
Warto również zaznaczyć, jak podkreśla prof. Jan Żaryn, że Polacy podczas wojny organizowali pomoc Żydom na szeroką skalę. Działania te były możliwe m.in. dzięki chrześcijańskiej postawie i autorytetowi Kościoła katolickiego. Markowa stała się miejscem, gdzie ten etos był szczególnie widoczny.
“Nazajutrz w Markowej” to fabularyzowana opowieść oparta na faktach, przedstawiająca nie tylko życie w okupowanej Polsce, ale przede wszystkim tragedię rodziny Ulmów. Wzruszające opisy i świadectwa ludzi, którzy pamiętają tamte dramatyczne chwile, sprawiają, że książka ta jest hołdem dla tych, którzy w najcięższych czasach decydowali się na akt najwyższego poświęcenia.
Jak podkreślają autorzy publikacji, tytułowe “nazajutrz” miało zmienić nie tylko Markową, ale także całą Polskę, przypominając o tym, jak jedna decyzja może uratować życie i ocalić ludzkość od zapomnienia.
Książka “Nazajutrz w Markowej” to poruszająca i niezwykle sugestywna opowieść o odwagi, miłości i poświęceniu. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak głęboko wojna odcisnęła piętno na życiu zwykłych ludzi, oraz jak w najbardziej mrocznych czasach, nawet jedno życie może uratować świat.
Książka jest do kupienia na: Nazajutrz w Markowej – Życie po zbrodni na Rodzinie Ulmów – Dom Wydawniczy Rafael
* * *
Nazajutrz w Markowej to fabularyzowana opowieść oparta na faktach, przedstawiająca historię tych, którzy mimo zagrożenia własnego życia ratowali innych. Autor w niezwykle sugestywny sposób przedstawia złożone relacje polsko-żydowskie w Markowej, a punktem wyjścia do opowiedzenia tych historii jest egzekucja bł. rodziny Ulmów. Wielkim bogactwem, jakie zawiera niniejsza publikacja, są spisane świadectwa ludzi, którzy pamiętają tamten czas. Nazajutrz w Markowej to opowieść o tym, że „kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.
* * *
Polacy w latach drugiej wojny światowej, praktycznie od jej początku, nieśli pomoc Żydom – zarówno w formie zorganizowanej, (…) jak i indywidualnej – przede wszystkim dzięki chrześcijańskiej postawie ludności, jak i silnemu autorytetowi Kościoła katolickiego. (…) „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” stało się w latach okupacji przykazaniem i niezwykłym wyzwaniem.
W Muzeum w Markowej znajduje się niezwykle sugestywna mapa okolicznych gmin z zaznaczonymi miejscowościami, w których historycy udowodnili fakt ratowania Żydów. To jest niebo pełne gwiazd!
Prof. Jan Żaryn
* * *
Każde życie i każda historia mają swoją twarz. Nieposzlakowana twarz w obliczu wojny wydaje się najpiękniejszą rysą, jaką pozostawia człowiek w swoim przemijaniu. Ludzkie życie na ziemi kończy się, jednak pamięć i wdzięczność pozostają. (…)
Mam niezłomną nadzieję, że niniejsza publikacja uchroni od śmierci już nie ludzkie życie, lecz ludzką pamięć, i przyczyni się do tego, że w dziejowym panteonie naszego narodu nie zostaną zapomniane sylwetki zarówno polskich, jak i żydowskich mieszkańców podkarpackiej Markowej, którzy w okresie wojennego terroru podjęli próbę ratowania ludzkiej godności, skazanej na niepamięć przez niemiecko – nazistowski aparat śmierci z racji na etniczną przynależność czy religijną postawę.
Niniejszą publikację finalizują wspomnienia ostatnich świadków epoki, których świadectwa są niczym trwała pieczęć, a zarazem podpis złożony nie piórem, a życiem toczącym się „nazajutrz” po zbrodni z 24 marca 1944 roku. Niech ich bohaterstwo zostanie zapamiętane!
Ks. Paweł Tołpa
Dobra książka: Rękopisy. O miłości, za którą tęskni świat – Dom Wydawniczy Rafael